Význam termostatickej hlavice

Termostatická hlavica sníma teplotu vzduchuÚnik tepla von oknami 30 až 50%

Termostatický ventil pozostáva z dvoch častí: z vysokoodporového ventilu a termostatickej hlavice. Vysokoodporový ventil má vyvažovaciu funkciu a termostatické hlavica je regulátor, ktorý udržiava v miestnosti teplotu, ktorú si nastaví užívateľ bytu. Termostatická hlavica sníma teplotu vzduchu vo svojom okolí, a keď zistí, že teplota stúpa nad nastavenú hodnotu, samočinne zatvorí prívod vykurovacej vody do radiátora a tak v skutočnosti radiátor vypne. Keď však začne teplota klesať, termostatická hlavica opäť otvorí prívod a radiátor zapne. Požadovanú teplotu, pri ktorej hlavica začne zatvárať prívod vykurovacej vody, je možné nastaviť až do 28 °C, táto teplota však závisí od vykurovacej vody, ktorú reguluje dodávateľ tepla.

 
 

Nevýhody hydraulického vyváženia bez termostatických hlavíc

 
Termostatická hlavica

Vykurovanie bytu

Dodávateľ tepla vykuruje podľa toho, aká je teplota v najchladnejšom byte, ktorý je otočený na sever, no v ostatných bytoch je teplejšie. Oslnené byty sú vykurované slnkom, a to často intenzívne aj počas silných mrazov. Teplo vzniká aj pri varení, žehlení a pri používaní elektrospotrebičov a toto prebytočné teplo sa odovzdáva vetraním. Ak termostatická hlavica zareaguje, že priestor je dostatočne vykúrený, preruší odber tepla a tak dosahuje vysoké úspory.

Cena hydraulickéhovyváženia

Manuálna regulácia


Ak vlastník odchádza z bytu, napríklad do práce alebo na dovolenku, vypne elektrospotrebiče, rovnako zhasne svetlo, keď sa v miestnosti nezdržuje. Termostatická hlavica umožňuje správať sa rovnako aj pri vykurovaní. Je možné znížiť teplotu pri odchode z bytu alebo v miestnostiach, kde sa práve užívateľ bytu nenachádza, taktiež je takto možné zvýšiť teplotu v obývačke pri sledovaní televízie. Dôležitým rozdielom oproti ručnému ovládaniu je umoženie zníženia teploty bez odstavenia kúrenia.

 

Výhoda termostatickej hlaviceVýhoda termostatickej hlavice

Termostatická hlavica vždy využije na vykurovanie najprv teplo zo slnka alebo iné zdroje a až keď tieto nestačia miestnosť vykúriť, otvorí samočinne prívod do radiátora. Hydraulické vyváženie s termostatickými ventilmi je účinnou zbraňou proti natláčaniu nechceného tepla. Termostatické ventily vytvoria podmienky pre úsporu tepla, ale úspora je závislá od toho, akým spôsobom sú používané. Závisí len od užívateľov bytov, koľko tepla do svojho domu pustia a od ich vôle neplytvať teplom.

 

Chcete sa dozvedieť viac o našich službách ? Čítajte ďalej.

 
Kontakt ESM Yzamer

Zaujalo Vás toto riešenie?

Radi vás kontaktujeme a odpovieme na vaše otázky. Vyplnte náš kontaktný formulár.

 
Smart monitoring Heat2go

SLEDUJTE NOVINKY

ESM Yzamer / Facebook
ESM Yzamer / Youtube
ESM Yzamer Blog
Naše riešenia
Plastové Predizolované potrubia
Inteligentné riadiace systémy
Plynové tepelné čerpadlá
Rozúčtovanie vykurovacích nákladov
Prevádzka zdrojov tepla
Mikroturbíny Capstone

TIPY NA UŠETRENIE

Plynové tepelné čerpadlá
Plastové predizolované potrubia